menu_01
Ana sayfa
Hediyeler
Otellerde Yılbaşı
Özel Kokteyller
Yeni Yıl Testi
2006 Takvimi
2006 Falı
Yılın Haberleri
Anket
   Hazırlayan: Zeynep Güçlücan
   Tasarım: Eser Bekar

EVDE YILBAŞI İÇİN 8 HARİKA ÖNERİ

Yılbaşı gecesi dışarı çıkıp, kalabalık ve gürültüden bitap düşmüş bir şekilde eve dönmekten yoruldunuzsa, en güzeli evde kendi partinizi vermek. Unutmayın, yılbaşı gecesi evde de çok güzel kutlanabilir. Bunun için size bir yol haritası çıkarttık. Planlı bir şekilde hazırlanırsanız, evde yılbaşı kutlaması dışarıdaki en cazip eğlenceden daha güzel olacaktır.

Birinci adım, yılbaşı gecesini özelleştirecek ve birlikte olmaktan keyif alacağınız insanları seçmek olmalı. Aileniz ve arkadaşlarınız mı, akrabalarınız mı, komşularınız mı? Ya da hepsi birden mi? Çağıracağınız kişileri seçerken, bu insanların birbiriyle uyum sağlayabilecek olmalarına da dikkat etmeniz gerekir. Bir başka önemli konu da kadın ve erkek davetli sayısını dengede tutmaktır. Bu kararları verdikten sonra, yaklaşık bir sayı belirleyin. Evin salonunun ve yemek masasının kaç kişi olacağını da tesbit edin.

Gece evin kalabalık olacağını ve sürekli hareket halinde bulunacağını göz önüne alarak, öncelikle ortalıkta yer işgal eden bir kısım eşyayı ya kaldırın ya da yeniden düzenleyin. Böylece gecenin ilerleyen saatlerinde dansetmek için kalkanlara da yer açmış olursunuz.

1)Evinizi Tchibo İle Süsleyin
Bundan sonraki adım evin süslenmesidir ki bu çok önemli bir konudur. Yılbaşı ambiansı oluşturmak için evin mutlaka süslenmesi gerekir. Bu konuda önerebileceğimiz yeni bir adres var; "Tchibo". Dünyanın pek çok ülkesinde, 1200 mağaza ile faaliyet gösteren Alman sermayeli Tchibo, Türkiye'deki ilk mağazasını İstanbul'da Cevaghir İş Merkezi'nde Aralık ayı içinde hizmete açıyor.

Mağazanın ilk teması "büyülü bir yeni yıl sofrası" olacak. Mağazada, yeni yıl sofrası düzenlemesinde kullanılacak her türlü malzemeyi bulmak mümkün. Sadece sofra düzenlemesi konusunda değil, yılbaşı konseptiyle ilgili aradığınız her şeyi Tchibo'da bulabileceksiniz. Yılbaşı süsleri, çam ağaçları, yanıp sönen ışıklar, küçük parlak toplar, Noel Babalar… Tchibo, sevdiklerinize alacağınız yeni yıl hediyeleri ve tirbüşon gibi ihtiyaca yönelik ürünler için de iyi bir adres.

2)Yılbaşı Sofrası Düzenleme Kursu
Eğer yılbaşı sofrasını nasıl düzenleyeceğiniz konusunda endişeleriniz varsa, size yeni bir adres öneriyoruz. Hyatt Regency İstanbul'un Spazio Restoran'ında yapılan Home Entertainment kurslarında, "Yılbaşı Sofraları" teması işleniyor.

Bu kursta, geleneksel yılbaşı sofralarından farklı olarak, daha renkli, etnik dekorasyon ve süslemelerin hakim olduğu bir "Yılbaşı Sofrası" yaratmayı öğrenebilirsiniz.

Farklı bir yılbaşı daveti için gereken ipuçları, masa düzeni, çiçek süslemesi, kokteyller, mönüye uygun şarap seçimleri, antre, ana yemek, tatlı mönüsü, ve aksesuarlar gibi tüm yaratıcı bilgileri, uzman bir ekip tarafından sunuluyor.

3)Yemek öncesi birer "drink" alın
Yemekten önce hafif bir drink almak isteyenlere, meyve likörü ile hazırlanan "punch" ikram edebilirsiniz. Bunun için kendini yenileyerek Hare adını alan eski Tekel likörü size yardımcı olacaktır.

İyice soğutulmuş likörleri meyve salatası ile geniş bir kapta karıştırarak, "punch" yapmanızı öneririz. İsterseniz, vişne, muz, nane, portakal, ahududu ve acıbadem çeşitleriyle değişik kokteyller de hazırlayabilirsiniz.

4)Yılbaşı hindiniz evinize gelsin
Yılbaşı sofralarının en kıymetli yemeği şüphesiz hindidir. Sofranızda hem güzel görünen hem de lezzetli bir hindi olmasını ve misafirlerinizin memnun kalmasını istiyorsanız, bir telefonla bu işi çözebilirsiniz.

Divan Grubu'nun yılbaşı mönülerinde hindi sürprizi de bulunuyor. Eğer hindinizi evde pişirme stresinden kurtulmak istiyorsanız, nar gibi kızarmış hindinizi Divan'dan sipariş edebilirsiniz. Erenköy, Ataşehir, Maslak Divan Pub'lar ve Bebek Divan Brasserie özel siparişle çalışıyor ve hindinizi eve teslim ediyor. 5)Kişiye özel, dekoratif pasta
Yılbaşı sofranızda, güzel bir yemeğin üzerine yiyeceğiniz pastayı da unutmamak gerekir. Kişiye özel dekoratif pastaları ile adından söz ettiren Nady's Cafe & Patisserie, özel yılbaşı pastaları hazırlıyor. Bebek'te faaliyet gösteren Nady's'in birbirinden şık ve lezzetli pastalarından birini seçerseniz, yılbaşı günü evinize tam saatinde teslim ediyorlar.

6)En sevdiğiniz şarkılar
Evde yapılan yılbaşı kutlamalarında televizyon bir yere kadar eğlencenize katkı sağlayabilir. Ama geçmişten günümüze, sevdiğiniz şarkıları dinlemek istiyorsanız, size önerimiz Ferhat Göçer'in yeni çıkan albümü.

Dünya opera repertuarından Napolitanlara, Chanson'lardan Rembetiko'lara Türk Sanat Müziği'nden Halk Müziğine, Hafif Batı Müziği'nin nostaljik parçalarından günümüz müziğine kadar farklı müzik türlerini güçlü sesiyle yorumluyor.

7)Yılbaşında film izlenir mi?
Tabii ki izlenir. Sinemalarda oynadığında büyük ilgi gören Cennet'in Krallığı filminin DVD'si çıktı: Eğer vizyondayken izleme fırsatı bulamadıysanız filmin DVD'sini almanızı öneririz. Haçlı seferleri'ne dair farklı bir bakış açısı getiren film, zaman zaman son derece cesur yaklaşımlarda da bulunuyor.

Çift disklik üründe, filmin yapım aşamaları üzerine birçok bölüm de var. Hollywood'un tarihe bakışını gösteren bir bölümle birlikte yönetmen Ridley Scott ve başrol oyuncusu Orlando loom hakkında da ekstra bilgi bulunuyor.

8)Bu oyunlara dikkat
Yılbaşı gecesi oyun oynamak adettendir, özellikle de tombala.
Biraz nostalji yapmak isterseniz, tombalanın yanı sıra isim-şehir de oynayabilirsiniz. Özellikle kalabalık ortamlarda çok eğlenceli geçen bu oyunlarla keyifli bir gece geçirebilirsiniz. Ayrıca Scraable, Monopoly ve Tabu gibi oyunları da tercih edebilirsiniz. Kalabalıkta, hep birlikte eğlenerek oynayacağınız bu oyunlarla yeni yıla gülerek girebilirsiniz. Unutmayın, yeni yıla nasıl girerseniz, bütün yıl öyle geçer.


(In center in life Aralık 2005 sayısından alınmıştır)