30 Kasım 2015
Pazar
English
yenibir.com
Genç Hürriyetim
Agora
Gündem
Avrupa Birliği
Dünya
Ekonomi
Spor
Yaşam
Teknonet
Tüm Haberler
Yazarlar
Kültür Sanat
Magazin
Özel Dosyalar
Hava Durumu
Astronet
Televizyon

HÜRRİYET EKLER
Bilim
e.yaşam
Otoyaşam
Seyahat
Pazar
Cumartesi
Cuma
Kelebek
Mobil Hürriyetim
Arşiv Arama
Bize Ulaşın
Reklam
59. HükümetTürkiye Cumhuriyeti'nin 59. Hükümeti, AK Parti Genel Başkanı ve Siirt Milletvekili Recep Tayyip Erdoğan'ın başkanlığında kuruldu.

Recep Tayyip Erdoğan

BAŞBAKAN
Erdoğan, 1954 yılında İstanbul'da doğdu. İlk ve orta öğrenimini İstanbul'da tamamlayan Erdoğan, yüksek öğrenimini Marmara Üniversitesi İktisadi ve Ticari Bilimler Fakültesi'nde yaptı. 1986 ara seçimlerinde milletvekili adayı olan Erdoğan, 1989 yılında Beyoğlu ilçesinden belediye başkan adayı oldu. 1991'de tekrar milletvekili adayı olan ve seçilen Erdoğan'ın mazbatası, Yüksek Seçim Kurulu tarafından iptal edildi. İstanbul İl Başkanlığı görevini sürdüren Erdoğan, 27 Mart 1994 seçimlerinde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığına seçildi. Erdoğan, 1997'de bir mitingteki konuşması sırasında okuduğu şiir nedeniyle mahkum edildi. Erdoğan, 26 Mart 1999'da girdiği Pınarhisar cezaevinde 24 Temmuz 1999'a kadar kaldı. 14 Ağustos 2001'de AK Parti'yi kurdu ve Kurucular Kurulu tarafından genel başkanlığa seçildi. Anayasa ve yasalarda yapılan değişiklikle aday olmasının önündeki engeller kalkan AK Parti Genel Başkanı Erdoğan, YSK tarafından iptal edilerek 9 Mart 2003'te yenilenen Siirt seçimlerinde milletvekili seçildi. Erdoğan, 11 Mart'ta, TBMM Genel Kurulu'nda ant içmesi ve Başbakan Gül'ün 58. hükümetin istifasını sunmasının ardından Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer tarafından aynı gün 59. hükümeti kurmakla görevlendirildi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, evli ve dört çocuk babası.


Abdullah Gül

BAŞ. YRD VE
DEVLET BAKANI
1950 Kayseri doğumlu. İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi'ni bitiren Abdullah Gül, okulu bitirdikten sonra akademik yaşamda kaldı. Doktorasını İngiltere'de yapan Gül, 12 Eylül darbesinin ardından evliliğinin ilk günlerini Metris Cezaevi'nde geçirdi. Doçent olduktan sonra akademik kariyerine nokta koyan Gül, 1990'lara kadar, Suudi Arabistan'ın Cidde kentinde İslam Kalkınma Bankası'nda uzman olarak çalıştı. 19, 20 ve 21. dönemde Kayseri'den Meclis'e giren Gül, Devlet bakanlığı da yaptı. İngilizce ve Arapça bilen Gül, evli ve 3 çocuk babası.BAŞ. YRD VE
DEVLET BAKANI

Abdüllatif Şener

1954 Yıldızeli doğumlu. Ankara Üniversitesi SBF mezunu. Gazi Üniversitesi'nde doktora yaptı. 19, 20. dönem Sıvas Milletvekili oldu. Maliye Bakanlığı yaptı. Arapça, Farşça, Fransızca biliyor. Evli ve 4çocuk babası.
DEVLET BAKANI VE
BAŞBAKAN YARDIMCISI

M. Ali Şahin

1950 Karabük doğumlu. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'den mezun olan Mehmet Ali Şahin, bir süre serbest avukat olarak çalıştı. 20. dönemde Meclis'e İstanbul'dan milletvekili seçilerek giren Mehmet Ali Şahin, evli ve 4 çocuk babası.

DEVLET
BAKANI

Beşir Atalay

1947 Armutlu doğumlu. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu. DPT Sosyal Planlama daire Başkanı. İngilizce biliyor. Evli ve 3 çocuk babası.

DEVLET
BAKANI

Mehmet Aydın

1943 Elazığ doğumlu. Ankara İlahiyat mezunu. İngiltere'de Felsefe doktorası yaptı. Dokuz Eylül Üniversitesi İlahiyat Fakültesi'nde profesördü.

DEVLET
BAKANI

Ali Babacan

1967 Ankara doğumlu. ODTÜ mezunu. Bursla ABD Northwestern Üniversitesi Kellogg School'da master, ABD finans piyasalarında fon yöneticiliği yaptı.
ADALET
BAKANI
Cemil Çiçek

1946 Yozgat, Hacı Ahmet, Meliha - İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi - İngilizce Orta Fransızca - Serbest Avukat, Yozgat Belediye Başkanı, Anavatan Partisi Kurucu Üyesi - XVIII inci Dönem Yozgat, XX, XXI inci Dönem Ankara Milletvekili - Devlet Eski Bakanı, Adalet Bakanı - Evli, 3 Çocuk.DEVLET BAKANI
Güldal Akşit

1960 Malatya doğumlu. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu. İstanbul Barosu'na bağlı serbest avukatlık yapan Akşit, özel sektörde çalıştı. Evli. İngilizce biliyor.
DEVLET
BAKANI

Kürşat Tüzmen

1958 Ankara doğumlu. ODTÜ İşletme Bölümü mezunu. Dış Ticaret Müsteşarlığı yaptı. İngilizce, Almanca biliyor. Evli ve 2 çocuk babası.

MİLLİ SAVUNMA
BAKANI

Mehmet Vecdi Gönül

1939 Erzincan doğumlu. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler mezunu. Ankara ve İzmir valiliklerinde bulundu. İçişleri Bakanlığı Müsteşarlığı, Sayıştay Başkanlığı yaptı. Evli ve 3 çocuk babası.
İÇİŞLERİ BAKANI
Abdülkadir Aksu

1944 Diyarbakır doğumlu. Siyasal Bilgiler mezunu. Kaymakamlık, Emniyet Genel Müdürlüğü, valilik, İçişleri ve Devlet bakanlıkları yaptı. RP'nin kapatılmasından sonra FP'ye girdi. O da kapatılınca AKP'ye katıldı. Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı görevini sürdürüyordu. Evli ve 2 çocuk babası. Almanca biliyor.


MALİYE BAKANI

Kemal Unakıtan

1946 Edirne doğumlu. Ankara İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi mezunu. MC hükümetinde SEKA Genel Müdürlüğü yaptı. Özel sektöre geçerek, Albaraka Türk Finans Kurumu'nda yönetim kurulu üyeliği yaptı.MİLLİ EĞİTİM
BAKANI

Hüseyin Çelik

1959 Gürpınar, Hasan, Sariye-İstanbul Üniv.Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü, Y.Y.Üniv. Türk Edebiyatı Master, Londra Üniv. SOAS Türk Politikası Master, İstanbul Üniv. Sosyal Bilimler Enstitüsü Yeni Türk Edebiyatı Doktora-İngilizce-Doç.Dr., Öğretim Üyesi-Y.Y.Üniv. Fen Edebiyat Fak. Türk Dili ve Edebiyatı Bölüm Bşk. ve Öğretim Üyesi-AK Parti Kurucu Üyesi-XXI inci Dönem Van Milletvekili-TBMM Başkanlık Divanı Eski Katip Üyesi-Kültür Eski Bakanı, Millî Eğitim Bakanı-Evli, 3 Çocuk.

BAYINDIRLIK VE
İSKAN BAKANI

Zeki Ergezen

1949 Ahlat doğumlu. Ankara Devlet Mühendislik ve Mimarlık Akademisi Mimarlık mezunu. Köy Hizmetleri ve Emniyet Genel Müdürlüğü'nde daire başkanlığı yaptı. 19, 20 ve 21. dönem milletvekili. Evli ve 4 çocuk babası.
SAĞLIK BAKANI
Recep Akdağ

1960 Erzurum doğumlu. Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi mezunu. 1999'da profesör oldu. 3 Kasım 2002 seçiminde Erzurum'dan Meclis'e girdi. Evli ve 5 çocuk babası. İngilizce biliyor.
ULAŞTIRMA BAKANI

Binali Yıldırım

1955 Erzincan doğumlu. İstanbul Teknik Üniversitesi Gemi İnşa ve Deniz Bilimleri Fakültesi mezunu. Turizme katkısından dolayı ödül aldı. Evli ve 3 çocuk babası. İngilizce, Fransızca biliyor.TARIM VE
KÖYİŞLERİ BAKANI
Sami Güçlü

1950 Konya doğumlu. İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi mezunu. Türkiye Zirai Donatım Kurumu Teftiş heyetinde görev yaptı. İ.Ü. İktisat Fakültesinde doktorasını tamamladı. 1995'te profesör oldu.

ÇALIŞMA VE SOSYAL
GÜVENLİK BAKANI
Murat Başesgioğlu

1955 Kastamonu doğumlu. İstanbul Hukuk mezunu. 18, 19 ve 20. dönemlerde Kastamonu Milletvekili. 55. hükümette İçişleri Bakanlığı yaptı. ANAP'tan AKP'ye geçti. Evli, 2 çocuk babası. Fransızca biliyor.

SANAYİ VE TİCARET
BAKANI
Ali Coşkun

1939 Erzincan Kemaliye doğumlu. Yıldız Mühendislik mezunu. TOBB Yönetim Kurulu eski Başkanı. İslam Ülkeleri Odalar Birliği başkan vekilliği de yaptı. Evli ve 2 çocuk babası. Almanca ve İngilizce biliyor.

ENERJİ VE TABİİ
KAYNAKLAR BAKANI
Mehmet Hilmi Güler

1949 Ordu doğumlu. ODTÜ Metalürji mezunu. TUSAŞ'ta proje mühendisi ve grup başkanlığı, Etibank'ta Genel Müdürlük ve Yönetim Kurulu Başkanlığı yaptı. Evli ve 2 çocuk babası. İngilizce biliyor.

KÜLTÜR VE
TURİZM BAKANI
Erkan Mumcu

1963 Isparta Yalvaç doğumlu. İstanbul Hukuk Fakültesi mezunu. 20 ve 21. dönemde Isparta Milletvekili. 57. hükümette Turizm Bakanı'ydı. ANAP Genel Başkan Yardımcılığı yaptı. Daha sonra AKP'ye katıldı. 3 Kasım seçiminde Isparta Milletvekili oldu. Evli ve 2 çocuk babası. İngilizce biliyor.
ÇEVRE VE ORMAN
BAKANI
Osman Pepe

1954 Akçaabat doğumlu. Karadeniz Teknik Üniversitesi mezunu. 20. Dönem Kocaeli Milletvekili oldu. Bu seçimde de Kocaeli'nden seçildi. Evli, 4 çocuk babası. İngilizce biliyor.


Ana Sayfa | Son Dakika | Gündem | Dünya | Ekonomi | Spor | Yaşam | Yazarlar
Kültür Sanat | Magazin | Özel Dosyalar | Piyasanet | Hava Durumu | Astronet | Televizyon
İnsan Kaynakları | Arama+Arşiv | Bize ulaşın | Yardım

© Copyright 2015 Hürriyet