Aile içi şiddet nedir?
Yanlış inanışlar
Şiddet ve çocuklar
Çatışmaları çözmek
Şiddet görüyorsanız
Destek veren kuruluşlar
Nasıl yardım edebilirsiniz
Sizin hikayeniz
İletişim için
Anasayfa
01 Aralık 2015  
AİLE İÇİ ŞİDDETLE MÜCADELE EĞİTİMİ
Yeri kesinlikle gizli olan ve sadece telefonla hizmet verecek olan hatta çalışacak psikologlar ve avukatlar, Kampanya psikolojik danışmanları Nevin Dölek ve Neylan Özdemir tarafından özenle seçildi.
0212 656 96 96 NASIL ÇALIŞIYOR
Öncelikle onu sabırla dinliyor. Sorununun ne olduğunu anlıyor. Sakinleştiriyor ve doğru kararı almasına yardımcı olmaya çalışıyor. Onun istemediği hiçbir şeyi yapmıyor ve adını, anlattıklarını ona sormadan kimseyle paylaşmıyor.
 
HÜRRİYET'TEN BİR BÜYÜK ADIM DAHA
AİLE İÇİ ŞİDDETE SON! ACİL YARDIM HATTI


  15 Ekim 2007- 03 Aralık 2008 tarihleri arasında;

 • 10877 telefon çağrısı gelmiştir.. Yarıya yakın kısmı sessiz, yanlış aramalar, açıp kapamalar, ilgisiz yardım talepleridir. Kalan kısmı mağdurlarla ilgili telefonlardan oluşmaktadır. Ancak bazı mağdurların 2-3 kez aradığı, acil vakalarda en az 8-10 telefon konuşması yapıldığı, yine bazı mağdurlar için ilgili kurumlardan bilgi ve görüş alındığı dikkate alınmaz ve her bir vaka için bir tek arama hesaplanırsa;

 • Arayan mağdur, mağdur yakını ve mağdur tanıdığı sayısı: 2810'tür

 • Her iki mağdurdan biri fiziksel şiddetten şikayet ederek arıyor. Bunların yarısına yakın kısmı ise fiziksel şiddetin yanı sıra diğer şiddet türlerinin bir ya da bir kaçına maruz kalıyor.

 • Mağdurların 1/3'ü sözel, duygusal şiddete maruz kaldığını ifade ediyor. Bu grubun da bir kısmı duygusal şiddetin yanı sıra sosyal, ekonomik ya da cinsel şiddet görüyor.

 • Sadece cinsel, ekonomik ya da sosyal şiddet şikayeti ile arayan mağdurların oranı ise % 6

 • Mağdurların %3'ü erkek.

 • Yaş dilimi 15-75

 • Mağdurların %79'u eşlerinden şiddet görüyor.

 • Arayan saldırgan sayısı 31. Dokuzu şiddet uyguladıklarını ama yapmak istemediklerini söyleyerek yardım istemiş, ikisi hakarette bulunmuş, ikisi eşinin yerini sormuş ve ilaçlarını götürmek istediğini belirtmiş, birine acil yardım yapılmış (çocuğunu öldürme korkusu ile arayan anne- aslında eşinden duygusal ve sosyal şiddet gördüğü için aynı zamanda mağdurdu),onyedisi ise sığınma evine giden eşlerinin yerini sormuştur.

 • Bu güne kadar 166 acil vaka gelmiş ve çoğunluğuna ekip gönderilmiş, önemli bir kısmına sığınma sağlanmış, biri ise intihar vakası olup SHÇEK ve il sağlık md. İle işbirliği içinde yeşil kart çıkarılıp hastaneye yatırılmıştır. Bu arada mağdur 4 kez intihar girişiminden vazgeçirilmiştir.

 • Mağdurların % 50'si avukatla görüşme yaptı, %22 si hukuki destek almak üzere baroya ya da karakola yönlendirilmiştir.

 • Çoğunluğu hattan psikolojik destek aldı ve her beş kadından biri psikolojik destek kurumlarına yönlendirilmiştir.

 • Yine 1/5'e yakın mağdur sığınma talebinde bulunmuş ve SHÇEK ya da Belediye sığınma evlerine yönlendirilmiştir.

 • Aramalar genellikle gündüz saatlerinde (12.00-16.00) yoğunlaşmaktadır.

 • İstanbul dışından 67 ilden (İzmir, İzmit, Batman, Aydın,Giresun Tekirdağ, Trabzon, Çanakkale, Adana, Kastamonu, Ankara, Çorum, Gümüşhane, Antalya, Muğla, Eskişehir, Şanlıurfa, Balıkesir, Denizli, Bilecik, Ağrı, Zonguldak, Bursa, Düzce, Kayseri, Bitlis, Hatay, Konya, Bolu, Gaziantep, Mersin, Karabük, Manisa, Erzurum,Tokat,Şırnak, Çankırı, Nevşehir, Malatya, Mardin, Kırşehir, Kırıkkale, İskenderun, Adıyaman, Kırklareli, Kahramanmaraş, Kars, Bingöl, Samsun,Yalova Afyon, Diyarbakır, Kütahya, Edirne,Amasya, Sivas, Giresun, Aksaray, Yozgat, Ordu, Tunceli, Muş, Artvin,Elazığ, Bayburt,Rize, Osmaniye) ve 7 farklı ülkeden (Almanya, Fransa, Avustralya, Amerika, Suriye, Azerbaycan,İsviçre) ve Kıbrıs'tan arama gelmiştir.

 

 


HÜRRİYET AİLE İÇİ ŞİDDETE SON KAMPANYASI KONFERANS 2007
Bildiğiniz gibi Aile İçi Şiddet evrensel bir sorun; Türkiye’de de farklı şekillerde ortaya çıkıyor. Araştırmalar, Türkiye'de her üç kadından birinin şiddete uğradığını gösteriyor. İşin en vahim tarafı, kadınların yüzde 39’u ve 15-19 yaş arası nüfusun yüzde 63’ü eş dövmeyi bazı durumlarda haklı bulabiliyor.

<< © Copyright 2015 Hürriyet >>