Ana Sayfa
BALİNA OPERASYONU
Hayali ihracat ve naylon fatura sahtekarlığını ortaya çıkarmak için düzenlenen operasyona yolsuzluğun büyüklüğü nedeniyle Balina adı verildi. 300 paravan şirket ve katrilyonluk yolsuzluğun ortaya çıkarıldığı operasyona Nuriş'ten Köksal Toptan'a kadar pek çok isim karıştı. Balina, aynı zamanda pek çok bürokratın işadamlarıyla nasıl kirli ilişkiler kurduğunu gözler önüne seren ilk operasyon oldu.
BALİNA

İŞADAMI, BÜROKRAT, MAFYA İŞBİRLİĞİ

Operasyon İzmir'de bulunan ve yurt dışına tekstil ürünü yerine kumaş parçaları gönderen 6 tekstil şirketine baskın düzenlenmesiyle başladı. Önceleri hayali ihracat ve naylon fatura yoluyla yapılan 50 trilyonluk bir yolsuzluktan bahsedilirken operasyon ilerledikçe rakamın tahmin edilenden çok daha fazla olduğu nerdeyse katrilyonlara ulaştığı anlaşıldı. Naylon faturaların kesildiği 250'yi aşkın paravan şirket ortaya çıkarıldı. 23 gümrükçü görevden uzaklaştırıldı.
Yolsuzluğun kilit isimlerinden İç Ege Tekstil Sanayi ve Dış Ticaret Şirketi'nin sahibi Gürcan Güngören 12 Kasım'da Yalova'da Ahmet Toprak sahte kimliğiyle Kanada'ya kaçma hazırlığındayken ele geçirildi. Hayali ihracat yapan Hakiki Koç şirketinin sahibi Mehmet Niyazoğlu 8 Ağustos tarihinde teslim oldu.

HAYALİ İHRACATIN 4 PROFESÖRÜ

Yolsuzluğun en önemli isimlerinden Abdurrahman Yakupreisoğlu ise 5 ay boyunca arandıktan sonra Ocak ayının başlarında Balina Operasyonu'nun 102. sanığı olarak yakalandı. 1990 yılında Fotospor gazetesinin sahibi olan Yakupreisoğlu sorgusunda "kendisiyle birlikte hayali ihracatın Türkiye'de 4 profesörü" olduğunu bunların Şişli eski Belediye Başkanı Gülay Aslıtürk'ün kocası Orhan Aslıtürk ile Balina sanıkları Bahri Ergin ve Şahin Gürbüz olduğunu söyledi. Kurduğu yaklaşık 300 paravan firma aracılığıyla hayali şirketlere alt fatura düzenleyen Yakupreisoğlu'nun gerçekleştirdiği hayali ihracat rakamının da 1 milyar doları bulduğu tahmin ediliyor.

KÖKSAL TOPTAN'IN DA İSMİ KARIŞTI

Bartın eski Milletvekili olan, bir dönem DYP Genel Başkanlığı'na oynayan Köksal Toptan'ın da adı Balina Operasyonu'na karıştı. Toptan, operasyonun kilit ismi olan Mehmet Niyazoğlu'ndan para aldığını iddialarını yalanlamadı. Niyazoğlu'nun seçim masraflarını karşılamak için banka hesabına para gönderdiğini kabul eden Toptan, 1999 seçimleri öncesinde Meclis'teki hesabına 15 milyar lira yatırıldığını söyledi.

UŞAK CEZAEVİ İSYANI, BALİNA VE NURİŞ...

Balina Operasyonu sırasında yolsuzluğun baş kahramanlarından Kasarteks'in sahibi Bahri Ergin ile Karagümrük Çetesi'nin lideri Nuri Ergin'in ilişkisi olduğu da anlaşıldı. Bahri Ergin yakalandığında Ergin kardeşlerin bulunduğu Uşak Cezaevi'ne gönderildi. Cezaevinde o sırada Kasarteks firmasının eski sahipleri Orhan Cemal Yeşilkaya ile Erol Neşet de bulunuyordu. İddialara göre Bahri Ergin Kasarteks şirketini Orhan Cemal Yeşilkaya ve Erol Neşet'ten 1 trilyon 100 milyar liraya satın almış ancak sadece 500 milyarını ödemişti. Paranın geri kalan kısmını almak isteyen Yeşilkaya ve Neşet, İbrahim Cici'den yardım istemiş, Cici de, 21 Ekim'de şirkete Yeşilkaya ile Neşet'in de bulunduğu 12 kişiyle silahlı baskın düzenletmişti. Baskının ardından Yeşilkaya ve Neşet yakalanarak Cici'nin adamlarıyla Uşak Cezaevi'ne gönderildi. Cici grubunun Uşak Cezaevi'ne gönderilmesi Balina sanığı Bahri Ergin'in de kışkırtmasıyla Nuriş çetesini endişelendirdi. Ergin'in 20 kadar adamının Uşak Cezaevi'ne nakledilmesi isteği kabul edilmeyince isyan başladı. İsyanda, Bahri Engin'in hasımları Orhan Yeşilkaya ile Erol Neşet öldürüldü.
Bahri Ergin verdiği ifadede Kasarteks'i 1 trilyon 100 milyar liraya aldıktan sonra eski sahipleri Orhan Cemal Yeşilkaya ve Erol Neşet'le aralarında anlaşmazlık çıktığını hatta Neşet'in kardeşi Birol Neşet'i ayağından vurdurduğunu itiraf etti.

BİLİRKİŞİ RAPORLARI

Boyutları katrilyonlara ulaşan hayali ihracat vurgunu; hesap uzmanları, gümrük müşettişleri ve gelirler baş kontrolörlerinden oluşan bilirkişi heyetinin raporlarıyla da doğrulandı. Vurgunda hayalici şirketlerin alt faturalarına onay veren yeminli mali müşavirlerin tutuklu eski Sayıştaş Denetçisi Düriye Karalar ile Veli Bilal Yalçın olduğu saptandı. Son olarak Gürcan Güngören ile birlikte İTS'nin para işlerini takip ettiği belirlenen eski vergi denetmeni Hasan Şahin ve İTS Şirketler Grubu'nun Koordinatörü Ali Bulut'la birlikte 20 kişinin gözaltına alındığı operasyonda hayalicilerin Türkiye organizasyonunun Haydarpaşa Gümrüğü'ne dayandığı anlaşıldı.

İDDİANAMEDE İDAM İSTENDİ

Balina soruşturmasında 350 klasörü kapsayan bilgi, belge ve bilirkişi raporu mahkemeye teslim edildi ayrıca Maliye Başmüfettişlerince 8 bin sayfalık rapor hazırlandı.
İzmir DGM Cumhuriyet Savcılığı'nın hazırladığı iddianamede Mehmet Niyazoğlu, Bahri Ergin, Abdurrahman Yakupreisoğlu, Ahmet Öztürkmen ve Gürcan Güngören oluşturdukları çıkar amaçlı suç örgütünün yöneticisi, 71 sanık ise bu örgütün üyeleri olmakla suçlandı. Adam öldürmeye azmettirmekten dolandırıcılığa kadar 11 ayrı suç tespit edildi.
İddianamede ayrıca organizasyon merkezlerinin İzmir, İstanbul, Uşak, Gaziantep ve Iğdır olduğu, oluşturulan organizasyonlarla sahte ve içeriği itibarıyla yanıltıcı belgeler düzenlenerek ilgili vergi dairelerinden ihracata dayalı yüksek miktarlarda KDV iadesi alındığının bilirkişi raporları, sanık, tanık ifadeleri, banka kayıtları doğrultusunda belirlendiği belirtildi.
Yine iddianamede Balina sanıklarından Mehmet Niyazoğlu'nun 200 yıl, Bahri Ergin'in ise idam cezasıyla cezalandırılmaları istendi.

KİMLERİN İSMİ KARIŞTI?

Balina operasyonunda pek çok bürokrat KDV ödenmesi sırasında rüşvet karşılığında kolaylık sağlamak, yakın ilişkiler kurmakla suçlandı. Operasyon kapsamında İzmir Defterdar Yardımcısı Mustafa Akkaya, vergi dairesi müdürleri Erol Doğan ve Tahsin Koca, Hasan Tahsin Vergi Dairesi Müdürü Erol Doğan, Kordon Vergi Dairesi eski Müdürü, Yamanlar Vergi Dairesi Müdürü Tahsin Koca, Defterdar Yardımcısı Mustafa Akkaya ile İzmir Vergi Mahkemesi Başkanlığı'ndan emekli bir yargıç ile eski Sayıştaş Denetçisi Düriye Karalar ile Veli Bilal Yalçın tutuklandı.
Geri

© Copyright 2001  Hürriyetim