Ana Sayfa
MATADOR OPERASYONU
Hedef, Türkiye ile batı ülkeleri arasındaki uyuşturucu trafiğiydi. Polis teşkilatındaki bağlantıları nedeniyle bir türlü ele geçirilemeyen uluslararası uyuşturucu kaçakçısı Örfi Çetinkaya, Cemal Nayır ve adamları Matador operasyonuyla yakalandı. Narkotikçilere güvenilmediği için operasyon merkezden ve 'çok gizli' yürütüldü.
MATADOR

İSPANYA-TÜRKİYE HATTINDA 'ÇOK GİZLİ' OPERASYON

Emniyet Genel Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı 1998 yılından itibaren Türkiye ile İspanya ve Batı ülkeleri arasındaki uyuşturucu trafiğini takibe aldı.
İspanya ile diyalog kuruldu. Uyuşturucu trafiğinde Örfi Çetinkaya ve Cemal Nayır başı çekiyordu ve yurtdışına kaçırdıkları uyuşturucu miktarı yaklaşık bir tondu.
Bu bilgiler çalışmaların sürdüğü iki yıl boyunca emniyet içinde bile gizli tutuldu ve 2000 yılının Ağustos ayında Çetinkaya'nın Bahçeşehir'deki evine baskın yapıldı. Baskında Örfi Çetinkaya ile birlikte Çinli bakıcısı Su Meng, imam nikahıyla yaşadığı Hediye Sekman, kasası ve kara paralarını akladığı kişi olarak bilinen dövizci Cemal Nayır yakalandı. Bilgisayar disketleri, hesap defterleri ve çeteye ait döviz bürolarının hesaplarına el kondu.

NARKOTİKÇİLERE GÜVENMEDİLER

Operasyon ilerledikçe uyuşturucu çetesinin emniyet görevlileriyle 'özel ilişkiler' kurdukları ve bu sayede Örfi Çetinkaya ve Cemal Nayır'a dokunulmadığı da açığa çıktı. Öyle ki Emniyet'in resmi açıklamasında Çetinkaya ve Nayır'ı koruyan 'kalkan'ın kırılması için iki yıl boyunca operasyonun çok gizli yürütüldüğü ve elde edilen bilgilerin sadece bir DGM savcısında yine 'çok gizli' depolandığı belirtildi.
Hatta iddialara göre operasyonu başlatan dönemin Narkotik Şube Müdürü Tayfur Erdal Ceren, emrindeki memurlara güvenmediğini ima edince operasyon merkezden yani Organize Suçlar ve Silah Kaçakçılık Daire Başkanlığı'nca yürütülmüştü.
Operasyonun sonucunda soruşturmayı yürüten Ankara DGM Savcısı Talat Şalk, eroin çetesiyle bağlantı kurdukları ve karşılıklı menfaat ilişkisine girdikleri belirlenen dokuz polis memuru hakkında İçişleri Bakanlığı'na suç duyurusunda bulundu. İstanbul Narkotik Şube Müdür Yardımcısı ve Emniyet Amiri Hüdai Sayın hakkında da uyuşturucu kaçakçısı Örfi Çetinkaya'ya yardım ettiği için soruşturma açıldı.

KİMLERİN İSMİ KARIŞTI?

Operasyonda ayrıca Çetinkaya'nın suç ortakları Murat Atalay, Mahmut Atalay, Şahin Selim, Dursun İnal, Ayhan Taş, Sezer Taş, Hatice Özen, Ali İnal, Hüseyin İnal, Cemal'in kardeşi Bülent Nayır, Cemil Cömert, Ahmet Reha Yereşen, Yavuz Battal, Hilmi Barbaros ve Soner Talas da yakalandı.
Geri

© Copyright 2001  Hürriyetim