75. Yıl
29 Ekim 1998, Perşembe
Altın eldivenler

Ringde henüz dünya ve olimpiyat altın madalyasına ulaşamadık. Ancak 51 kiloda Eyüp Can dünya üçüncüsü olurken, olimpiyatlarda 1 gümüş, 2 bronz madalya ile güldük

Boksörlerimiz profesyonel ringde de ses getirdiler. Cemal Kamacı 1973 yılında Avrupa Şampiyonu oldu. 1 yıl sonra kaybettiği unvanını 1975'de geri aldı.

Ring dünyasında Türk boksörleri büyük başarılar kazandı. 1950'li yıllardan bu yana Avrupa ringlerini kasıp kavuran Türk boksörleri son yıllarda da güçlerini ortaya koydu.

Dünya şampiyonalarında ülkemize ilk madalyayı 51 kiloda Eyüp Can, bronz olarak kazandırırken, büyükler kategorisinde henüz altın madalyanın mutluluğunu yaşayamadık. Boksörlerimiz Olimpiyatlarda 1 gümüş, 2 bronz madalya kazandılar. Atlanta'da Malik Beyleroğlu gümüş, Los Angeles'de Eyüp Can ile Turgut Aykaç bronz adamlarımız olarak tarihe geçtiler.

Daha 60'lı yıllara gelmeden Avrupa şampiyonalarının şeref kürsülerine çıkan Türk boksörleri gururumuz oldu. 1946 yılında Dublin'de yapılan Avrupa Boks şampiyonası'nda Vural İnan ‘‘En teknik boksör’’ seçilirken, diğer bir boksörümüz Halit Ergönül de Avrupa Boks Karması'na seçilerek New York'da Amerika Karmasına karşı eldiven giymişti. Bu ekibimizin başında yönetici olarak bulunan eski Federasyon Başkanı Melih Açba da 1940 yılında Amerika'nın ve Dünyanın en büyük boks organizasyonu olan ‘‘Altın Eldiven’’ de dövüşmüş ve sikletinde ‘‘Altın Eldiven’’ kazanan boksör olmuştu. Yıllar sonra milli takımda dövüştükten sonra Amerika'ya yerleşen Beşiktaşlı boksör Emin Tokay ilerlemiş yaşına rağmen yaş gurubunda bu ödülü kazanan ikinci boksörümüz oldu.

Uzun yıllar altın madalya hasreti çeken Türk boksörleri son 10 yıl içinde EABA İcra kurulu üyesi Ahmet Cömert'in vefatından sonra yerine getirilen ve daha sonra AIBA ve EABA Asbaşkanlığına seçilen Caner Doğaneli Federasyonu döneminde gençlerde ve büyüklerde altın madalyalara ulaştı.

Avrupa rignlerinde büyüklerde ilk altın madalyayı 1993'de 63.5 kiloda Kazak asıllı boksör Nurhan Süleymanoğlu, gençlerde 1976'da İzmir'de Köksal Özoğluöz kazanırken, büyüklerde ikinci altın madalya Gürcü asıllı Ramazan Phaliani'den geldi.

Türk boksörleri profesyonel boks ringlerinde de büyük başarılar elde etti. Cemal Kamacı Türk boksuna profesyonel ringlerden ilk Avrupa şampiyonluğunu 1973 yılında getirirken, bu ünvanını bir yıl korudu. Ancak 1975 yılında ikinci kez bu ünvanını tekrar kazanmasını bildi. Cemal Kamacı'dan sonra Avrupa şampiyonluğu ünvanına erişen ikinci boksörümüz ise Eyüp Can oldu. 1984 yılında bu ünvan kemerini beline taktıran Eyüp Can, 75'nci yılda bir jübile ile boks yaşantısını noktaladı.


[Ana Sayfa]