23 Şubat 1999, Salı

  Haftanın konusu:
Tansiyon yükseliyor


Haftanın Takımı
Artılar Eksiler
Haftanın Karması
Haftanın Teknik adamı
Haftanın Hakemi
Haftanın İncileri
Haftanın Golü
Gol Krallığı
Yıldız kralı
Toplu Sonuçlar

Puan Durumu

  Tansiyon yükseliyor
  Saha içinde tekmeler konuştu, saha dışında öfkeli taraftarlar tesisleri bastı. Dört büyükler ise gergin haftayı puan kayıpları ile tamamladı.

  Geçtiğimiz hafta saha içinde ve dışında yaşayan gerginlikle ilk sinyallerini veren yüksek tansiyon, bu hafta kendini daha net bir şekilde gösterdi. Saha içinde futbolcular, meslektaşlarına yönelik sertlikleriyle herkesi hayretler içinde bıraktı. Samsunsporlu Vural'ın tekmesi, hayatının ikinci baharını yaşayan Fenerbahçeli Metin'i yaktı. Güven'in ayağını kıran Fenerbahçeli Mustafa'nın yine kontrolsüz girişleri hatasından ders çıkarmadığını gösterdi.

  İnönü Stadı'nda zar zor kazanan Beşiktaş'a bu kez şansı da yardım etmedi. Skordan daha çok futbolun olumsuzluğuna kızan öfkeli taraftarlar, Fulya Tesisleri'ni bastı. Polis tatsız olayların çıkmasını önledi.

  BÜYÜKLERE FREN
  Haftanın ilginç notlarından biri de zirveye oynayan dört büyüklerin, güç olarak kendilerine alttaki takımlardan daha yakın ekiplerle oynaması ve dörtünün de kazanamamasıydı. Fenerbahçe, 9 haftalık galibiyet serisini Samsun'da sürdüremedi ancak takipçilerinin de puan kayıpları ile liderliğini sürdürdü. Trabzonspor seyircisinin 3-0'lık şok skora rağmen Altay'ı alkışlarla uğurlaması ve Fatih Terim'in tribünlerden taş ve bozuk para atılan İstanbulsporlular'ı korumak ve tünele sokmak için araya girerek taraftarı yatıştırması da dikkati çekti.

  Haftanın takımı: Kocaelispor
  Kocaelispor
  Altı maçın berabere bittiği haftanın en flaş sonucunu Trabzonspor'u Avni Aker Stadı'nda 3-0 gibi net bir skorla yenen Kocaelispor elde etti. Bordo mavili akınları kademeli savunma anlayışı ile durduran, ardından da kontrataklarla sonuca giden Kocaelispor, aldığı farklı galibiyet ile bu sezon gösterdiği performansın geçici olmadığını kanıtladı. Altay da İnönü Stadı'nda nefis bir futboldan sonra Beşiktaş'tan puan alarak dikkati çeken diğer bir takım oldu.

  Artılar eksiler
  Şeker çabuk eridi
  Ankaragücü- Gaziantep maçında Adnan Şeker, iki büyük hata yaptı. Tarık'a yapılan hareketi faul olarak yorumladı. Oysa normal bir ikili mücadeleydi. Üstelik faul olsa bile hareket adama olduğu için direkt atış verilmeliydi. Şeker'in verdiği endirekt vuruşu Deniz şutladı, kaleci Ömer parmak uçlarıyla dokundu ama gole engel olamadı. Hakem, kalecinin temasına rağmen golü anlamsız bir şekilde geçersiz saydı. G.Antep lehine verilen penaltıdan önce de A.Gücülü futbolcuya faul vardı ama Şeker bunu da es geçti...

  G.Saray- İstanbul maçında G.Saray'ın 3.golünden önce Bülent'in kaleci Zdravkov'a yaptığı bir faul vardı ama hakem Muhitti Boşat bunu görmedi. Demiroviç'in Arif'e ceza alanı içinde yaptığı hareketi de penaltı değil, endirekt vuruş olarak yorumladı. Oysa hareket futbolcuyaydı.

  Samsun- F.Bahçe maçında da Ali Uluyol'un hataları vardı. Vural'ın Metin'e faulu kırmızılıktı. Samsun lehine çalınan penaltıda da F.Bahçeliler'in itirazları vardı.

  Ayrıca Beşiktaş, Adana ve Antalyaspor'un birer penaltı beklentileri vardı. Bursaspor'un golünde de ofsayt tartışmaları mevcuttu.

  HAFTANIN ONBİRİ

  AYGÜN (Sakarya)

  STİNGACİU (Kocaeli)

  HASAN (G.Antep)

  MAPEZA (Ç.Dardanel)

  MERT (Kocaeli)

  MURAT (Altay)

  EMRE (G.Saray)

  ORUMA (Samsun)

  TİMUÇİN (Sakarya)

  MEHMET(İstanbul)

  MUHAMMED (Erzurum)

  Haftanın Teknik Adamı Güvenç KURTAR (Kocaeli)

  Oyunu okuma: ***

  Oyuncu değişikliği: ***

  Motivasyon: ***

  Takım kondisyonu: ****

  Teknik, taktik: ****

  Takım tertibi: ***

  Haftanın Hakemi
  İbrahim AKSOY (Trabzon-Kocaeli)

  Fizik kondisyon: ***

  Yardımcıları ile uyum: ***

  Oyuna motivasyon: ***

  Kararlılık ve cesaret: ***

  Oyunu yorumu: ***

  Kararlarındaki doğluluk: ***

  ALKIŞLAR
  Giray Bulak
  Sakaryaspor'da 16. haftada göreve gelen Giray Bulak, devre arasını çok iyi değerlendirdi. Futbolcularını tanıdı, taktiğini oturttu ve ikinci yarıda takımını çıkışa geçirdi. Antalya deplasmanında alınan puan, G.Antep ve Bursa'ya atılan toplam 10 golde, can çekişen bir takıma ruh ve hırs veren Bulak'ın önemli katkısı vardı.

  CEZALILAR
  SARI KART: Tarık (Ankaragücü), Ali Eren (Beşiktaş), Beganoviç, Cevat (Erzurumspor), Okan, Popescu, Hakan Ünsal (Galatasaray), Mehmet (G.Birliği), Haliloviç (Karabükspor), Vural (Samsunspor)

  KIRMIZI KART: Erkan (Bursaspor), Murat (Fenerbahçe)

  CEZA TAHTASI

  Kemik sesleri
  Metin Diyadin Sertlik, futbolun doğasında vardır. Ama ciddi sakatlığa dönen sertlik ya kontrolsüzlük ve bilinçsizlikten ya da kasıttandır. Son dönemlerde peşpeşe yaşanan ayak kırılmalarına Samsun'da bir yenisi eklendi. Vural'ın gözünü karartıp tabanla topa yaptığı hamle, Metin Diyadin'in ayağını kırdı ve en verimli çağında onu sahalardan çekip aldı.

  Meslektaşına yapılabilecek en büyük kötülüğü, bilerek ya da bilmeyerek yapan Vural kadar Trabzonspor'un farklı yenilgisi de haftaya damgasını vurdu. Gordon Milne ve öğrencileri, zirve yarışında rakiplerinin puan kaybettiği haftanın avantajını kullanamadığı gibi Kocaelispor karşısında hezimet denilebilecek bir skor aldı.

  İNCİLER:
  * Trabzonspor seyircisi: Ali Şen başkan, Trabzon şampiyon.

  * Beşiktaş yöneticisi Tuncer Zengin: Kız takımı gibiyiz.

  * Karabükspor Teknik Direktörü Cihat Erbil: Futbolcularım korkak oynuyor.

  * Trabzonspor Teknik Direktörü M.Ali Yılmaz: Herşeyi yaptık, sahaya çıkıp ben mi oynayayım.

  HAFTANIN GOLÜ
  Arif’ten enfes gol
  26 golün atıldığı haftanın en güzel golü, Galatasaraylı Arif'ten geldi. Fatih'in uzun pasıyla ceza alanı içinde buluşan Arif, iki şık çalımla önünü boşalttı ve falsolu vuruşla Zdravkov'u avladı. Sakaryasporlu Aygün'ün 2.golü, Ankaragücülü Deniz, Altaylı Murat, Adanasporlu Atakan ve Kocaelisporlu Dobrowski'nin golleri de futbolseverlerden alkış alan vuruşlardı.

  GOL KRALLIĞI

   ToplamSağ ayakSol ayakKafaPenaltı
  Baliç (F.Bahçe)1411201
  B.Hakan (G.Saray)145351
  Moldovan (F.Bahçe)126060
  Hagi (G.Saray)122703
  Ümit (G.Birliği)119020
  Murat (Bursa)105140
  Kennedy (A.Gücü)93321
  Arif (G.Saray)83230
  Erdoğan (Karabük)72122
  Oktay (Beşiktaş)75101
  Ohen (Beşiktaş)71420
  Vugrinec (Trabzon)73121
  Sergio (Sakarya)75110
  Coşkun (Erzurum)76001
  Hasan (Altay)73130
  Desire (G.Antep)75110

  GOL PASI
  12 gol pası: Elvir Baliç (F.Bahçe)

  10 gol pası: Hakan Şükür (Galatasaray)

  9 gol pası: Oktay (Beşiktaş)

  7 gol pası: Preko (G.Antep), Hasan Şaş (G.Saray)

  6 gol pası: Moldovan (F.Bahçe), Kamil, Kona (Antalya), Campbell (Trabzon), Hakan Demir (G.Birliği), Murat (Altay)

  YILDIZ KRALI

  60 YILDIZ: Baliç (Fenerbahçe)

  57 YILDIZ: Moshoeu (Fenerbahçe)

  55 YILDIZ: Rüştü (Fenerbahçe), Fevzi (Beşiktaş)

  53 YILDIZ: Nuri (Antalya), Stingaciu (Kocaeli)

  EN KRAL YABANCI
  57 YILDIZ: Moshoeu (F.Bahçe)

  53 YILDIZ: Stingaciu (Kocaeli)

  51 YILDIZ: Preko (Gaziantep)

  49 YILDIZ: Del Solar (Beşiktaş)

  47 YILDIZ: Johnson (Gaziantep)  TOPLU SONUÇLAR

  SAMSUN: 1- F.BAHÇE: 1 Oruma (Samsunspor), Moldovan (F.Bahçe)

  G.SARAY:3 - İSTANBUL: 3 Okan, Arif, Fatih (G.Saray), Demiroviç, Mithat, Ümit kendi kalesine (İstanbulspor)

  BEŞİKTAŞ: 1- ALTAY: 1 Oktay (Beşiktaş), Murat (Altay)

  TRABZON: 0- KOCAELİ: 3 Dobrowski, Orhan, Mert

  Ç.DARDANEL: 2- ANTALYA: 0 Donev, Musisi

  ADANA: 1- G.BİRLİĞİ: 1 Atakan (Adanaspor), Krilov kendi kalesine (G.Birliği)

  A.GÜCÜ: 1- G.ANTEP: 1 Deniz (Ankaragücü), Erhan Albayrak (Gaziantepspor)

  SAKARYA: 4- BURSA: 1 Aygün (2), Murat, Timuçin (Sakarya), Murat (Bursa)

  KARABÜK: 1- ERZURUM: 1 Erdoğan (Karabükspor), Muhammed (Erzurumspor)

Çamaşır makinesi
Büyüklerin kaybettiği her puan sonrası aynı kaset teype takılır ve bir hafta durmadan çalar, çalar... Ve şarkının her satırı hakemlere yönelik kınamalar, suçlamalarla doludur.

Bu kasette sadece hakemin adı değişir. Bir hafta Mehmet'se, bir başka hafta Ahmet'tir... Bu hafta da Muhittin'di... G.Saray-İstanbulspor maçının hakemi her iki takıma da yaranamadı, maç sonrası polis kordonunda sahayı terketti. Ve G.Saray yöneticisi Ali Dürüst'ün açıklamaları da şarkıya noktayı koydu: ‘‘Bu ligde kirli oyunlar oynanıyor.’’

Nasıl yani? Dürüst devam ediyor...

‘‘Hırsızlık yapıyorlar’’

Ne çalıyorlar?

‘‘Alın terimizi’’

Dürüst devam ediyor...

‘‘Toshack'ın beyanatları herhalde hakemleri etkiledi’’

Olabilir. Ama ne yönde ve ölçüde etkiledi. Beşiktaş-Altay maçında Ayhan'ın ceza sahası içinde arkadan çekilmesi penaltı değil miydi? Bu da tartışılır. Bu da tartışılacak bir pozisyondur.

Ancak, iki hafta öncesi Beşiktaş-Antalya maçında Guinchev'in ceza sahası içinde bir karate oyunu ile yine Ayhan'ın kafasını gözünü dağıtması hiç tartışılmayacak bir penaltı olayıydı.

Maçın hakemi Bülent Uzun buna ne çaldı? Hiç, kafasını bile çevirmedi.

Şimdi soruyorum, bu Toshack mı hakemleri etkilemiş? Hadi canım...

ÖMÜR BOYU SÜRECEK
Söz hakemlerden ve kaybedilen puanlardan söz açılmışken, aklıma geçen sezonun dokuzuncu haftası geldi. Bu sezon 21. hafta toplam 10 puan kaybına uğrayan Büyükler, geçen sezon dokuzuncu haftada da hep birlikte 9 puanı Küçüklere kaptırmıştı. Hemen arşive koştum ve o günün spor manşetlerine bir göz gezdirdim... Beyanatlar, demeçler bugüne ne kadar benziyordu.

Yani, teybe aynı kaset takılmış, aynı şarkı durmadan çalıyordu...

‘‘Bu hakemlerle lig bitmez.’’

‘‘Bunlar emeğimizi çalıyor.’’

Söylemek istediğim, kaybedilen her puanın ardından bu şarkıyı dinleyeceğiz... YANIT BEKLEYEN SORU
Yazımı yazarken, telefonum çaldı. Sevgili Orhan Kaynar Trabzon'dan arıyordu. Hal hatır sormadan hemen konuya girdi. Belliydi ki, 3-0'lık Kocaeli yenilgisi onu çılgına çevirmişti.

Söylediklerini aynen yazıyorum...

‘‘Yıllarca öze dönüş gerekli diye yırtındım. Trabzonspor'un başarısı için yerlinin yerlisi gerekli diye tepindim. Takımda en azından 7-8 kişinin bu yörenin futbolcusu olması gerektiğini vurguladım. Bakıyorum, Okan, Ogün ve Fatih'in dışında takımda bu yörenin çocuğu yok. Sözünü ettiğim öze dönüş operasyonu 3 yıl önce başlatılsaydı, bunlar başımıza gelmezdi.’’

Ve sevgili Orhan telefonu kapatırken sözlerine bir de mesaj ekledi...

‘‘Bunları yazarken, benimle alay edenlerden yanıt bekliyorum ve ne diyeceklerini merak ediyorum.’’

Ben, sadece Orhan Kaynar'ın mesajını ilettim, yanıtı sizler vereceksiniz...

BEN Mİ OYNAYAYIM
Karadeniz'den ayrılmıyorum ve Kocaelispor yenilgisinden sonra bir taraftarın öfkesini dile getiren ilginç satırları sizlere aktarıyorum.

‘‘Campbell'i gol makinası diye aldık, çamaşır makinesi çıktı.’’

Ve Başkan Mehmet Ali Yılmaz'ın söyledikleri daha da çarpıcıydı...

‘‘Arap dediler almadık mı? Para dediler vermedik mi? Çıkıp ben mi oynayayım?

[Ana Sayfa]