15 Eylül 2000
Cuma 
 Atletizm
 Atıcılık
 Badminton
 Basketbol
 Boks
 Bisiklet
 Binicilik
 Eskrim
 Futbol
 Güreş
 Halter
 Hentbol
 Hokey
 Jimnastik
 Judo
 Kürek
 Kano/Kayak
 Masa Tenisi
 Okçuluk
 Plaj Voleybolu
 Senkronize Yüzme
 Tekvando
 Tenis
 Tramplen Atlama
 Triatlon
 Voleybol
 Yelken
 Yüzme 
Son Güncelleme Saati: 23:50
Olimpiyat ateşini Cathy Freeman yaktı
Sydney'deki Olimpiyat Stat'ını dolduran 110 bin kişi tarihin en güzel açılış törenini izledi. Yaklaşık 4 saat süren törende biribirinden enteresan görüntüler oluştu. Ülke sporcularının geçiş töreninin ardından bir konuşma yapan Uluslararası Olimpiyat Komitesi Başkanı Juan A. Samaranch, bütün sporculara başarılar diledi. Sporcu ve hakem yeminlerinin edilmesi ve Olimpiyat Bayrağı'nın stat gönderine çekilmesinin ardından 10 Mayıs'ta Yunanistan'dan yola çıkarılan Olimpiyat Meşalesi, stata getirildi. Meşale, statta elden ele gezdirilerek Avustralya'nın yerli halkından olan Atlanta Olimpiyat Oyunları ikincisi bayan atleti Cathy Freeman'a teslim edildi. Açılış töreni, Freeman'ın olimpiyat ateşini yakması ile son buldu.

4 milyar kişi izledi
Bugüne kadar yapılan oyunlarda en büyük seyirci kapasitesine sahip stat olan Sydney Olimpiyat Stadı'ndaki açılış törenini, 110 bin sporsever izledi. Bu büyük şölen dünyada ekranları başındaki yaklaşık 4 milyar kişiye de televizyon yayını aracılığıyla ulaştırıldı.

2000 kişilik orkestra
Açılış törenine Sydney Senfoni ve Filarmoni Orkestraları ve Koroları, ayrıca 20 ülkeden gelen sanatçılardan oluşturulan 2000 kişilik Sydney Olimpiyat Orkestrası'nın çaldığı müzik eşlik etti. Açılış töreninde 12600 kişi görev alırken, tribündeki izleyiciler de ellerindeki fenerler ve fosforlu araçlarla onlara eşlik etti.

150 bin metre kumaş
Açılış töreninin ilk bölümde zemine döşenen özel madde, Aborjinlerin topraklarını simgelerken, bu özel zemini hazırlamak için 23 bin metrekarelik kumaş döşendi. Bu örtü 150 bin metre kumaştan ve 2 bin litre boya kullanılarak imal edildi. Gösteri de 15 bin kostüm kullanıldı.

Bilette rekor fiyat
Oyunların açılışı için en pahalı bilet 1382 Avustralya dolarından (yaklaşık 511 milyon lira), en ucuz bilet ise toplam sayıları 7 bini bulan özürlülere 10 dolardan satıldı. Yüksek bilet fiyatıları, oyunlar tarihine rekor olarak geçti.

Samaranch başarılar diledi
Geçit töreninin tamamlanmasının ardından, oyunların organizasyon komitesi (SOCOG) Başkanı Michael Knight ve Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) Başkanı Juan Antonio Samaranch birer konuşma yaptılar. Samaranch, konuşmasında, 2 bin 500 yıllık bir geleneği sürdürmek için Sydney'de toplandıklarını belirterek, binyılın ilk oyunları için Avustralya halkı, hükümeti ile yerli halk olan Aborjinler'e teşekkür etti, Samaranch, centilmenlik havasında geçmesini dilediği oyunlarda tüm sporculara başarılar diledi. Konuşmalardan sonra, Avustralya Genel Valisi Sir William Deane, oyunları resmen başlattı.

Muhteşem açılış
Süvarilerin gösterisi ile açılan törenler, Avustralya milli marşının okunması ile devam etti. Küçük bir kızın deniz altındaki hayatı gördüğü rüyasını canlandıran bir başka gösteriyi Avustralya yerlilerinin gösterisi izledi.

Olimpiyat ateşinin kim tarafından yakılacağı ise hala bir sır. Türkiye saati ile 14.00'te yakılacak olan olimpiyat ateşini Crocodile Dundee filmleri ile tanıdığımız aktör Paul Hogan'ın yakacağı tahmin ediliyor.

Halen devam eden gösteriler 3 saat kadar sürecek.

Olimpik izdiham
Uluslararası Olimpiyat Komitesi IOC, bundan sonraki oyunlarda yeralacak katılımcıların sayısının azaltılması gerektiğini bildirdi. Aksi takdirde oyunları organize etmenin olanaksız hale geleceğini savunan IOC, Sydney'de yaşanan ulaştırma sorunu gibi sorunların daha da derinleşerek yaşanabileceğini bundan dolayı önümüzdeki yıllarda düzenlenecek olimpiyatlara daha az sporcunun katılmasını düşündüklerini açıkladı. IOC yetkilileri, en büyük sorunun ise artan basın mensubu sayısından kaynaklandığını, Barselona'da 12000 olan gazeteci sayısının Sydney'de 21000'e çıktığını ifade ettiler.

Seremoni başladı
Sydney 2000 Olimpiyat Oyunları açılış seremonisi muhteşem görüntüler eşliğinde start aldı. Sydney Olimpiyat Stadı'ndaki açılış töreninde 12 bin 600 kişi görev alıyor. Tören sırasında 11 bin 600 sporcu ve antrenör, stada giriş yapacak.

Milenyum şöleni
27. Yaz Olimpiyatları Sydney'de bugün başlıyor
189 ülkeden 11 binin üzerindeki sporcunun tarihe geçmek için mücadele edeceği organizasyonu 3 milyar insan tv başından takip edecek. 21. Yüzyılın bu ilk olimpiyatının açılışını 13 yaşındaki Nikki Webster yapacak.

Beklenen gün geldi çattı. Sporcuların hayalini süsleyen ve tarihe geçmek için büyük fırsat kolladıkları olimpiyatların 27.si bugün Avustralya'nın Sydney kentinde start alacak. 189 ülkeden 11 bin üzerindeki sporcu madalya için büyük bir mücadeleye girecek, 3 milyardan fazla insan da tv başından bu güzel organizasyonu seyredecek.

13 yaşındaki Avustralyalı kız Nikki Webster, milenyumun en büyük oyunlarını başlatacak. 27. Yaz Olimpiyat Oyunları'nda olimpiyat meşalesini opera binası önünde Melinda Gainsfeld Taylor, ünlü şarkıcı Olivia Newton John'a verecek. Açılışta çeşitli gösteriler yapılacak. Tören, kafilelerin geçişiyle tamamlanacak ve olimpiyat oyunları start alacak.

Sydney programı
Yarın Halil, pazar Naim
Sydney 2000 Olimpiyatları’ndaki en önemli altın madalya umutlarımızdan Halil Mutlu yarın, Naim Süleymanoğlu ise pazar günü podyuma çıkacak.

Neşe Şensoy start alıyor
Judo'daki 48 kilo bayan sporcumuz Neşe Şensoy TSİ ile 07.00'de mücadele edecek.

Karaborsacı, ilk uçakla geri gönderildi
Sydney Havaalanı'nda ilginç bir sınırdışı olayı yaşandı. Amerikalıların karaborsanın babası diye niteledikleri Douglas Harold Weinstein, Sydney'e varışında ülkeye alınmadı. Los Angeles'ten gelen bir uçakta inen Weinstein, bundan önce Montreal, Los Angeles ve Atlanta Olimpiyat Oyunları'nda karaborsa bilet satarken yakalanarak cezalandırılmıştı. Avustralyalı yetkililer, ülkelerinde karaborsanın yasak olduğunu bildirerek Weinstein'in Sydney'e gelişine izin vermediler ve ilk uçakla ülkesine geri gönderdiler.


Haberler
Romen Halterci Dopingli Çıktı
Avustralya'nın en büyük madalya umudu
Günün Fotoğrafı
   
1-2-3-4
Ana Sayfa | Hürriyet Haber İndeksi | İstanbul | Ege| Akdeniz | Kelebek | Cumartesi | Pazar | Piyasanet | Teknonet
Eğlence | Şehir Rehberi | Gezi | Astronet | İnsan Kaynakları | Seri İlanlar | Arama+Arşiv | E-mail | Yardım
© Copyright 2000 www.hurriyetim.com.tr